Chochoły w ogrodzie

2015-02-02

Najlepszym zabezpieczeniem na zimę dla roślin najbardziej wrażliwych na mróz (takich jak hibiskusy, magnolie, pienne róże, klony palmowe, hortensje ogrodowe, laurowiśnie, ogniki, ostrokrzewy, świeżo posadzone drzewka) jest wykonanie chochołów. Nie muszą one być brzydkie "straszyć", a można z nich zrobić piękną ozdobę.
Kiedy takie chochoły wykonać

Nie wolno tego robić zbyt wcześnie. Chochoły powinniśmy zakładać dopiero jak przymrozek trwa kilka dni. Małe przymrozki zimowe nie zaszkodzą roślinom. Gdybyśmy wykonali chochoły w ogrodzie przed grudniem a przyjdą jeszcze ciepłe dni (grudzień jest kapryśny) to może wszystko zgnić. Lepiej zrobić to później niż za wcześnie. Najlepiej kiedy kilkustopniowy mróz utrzymuje się od kilku dni.
Jak wykonać chochoła w ogrodzie?

Najpierw wbijamy obok bryły korzeniowej rośliny dość stabilny kołek lub bambus, który utrzyma chochoła w pionie i zabezpieczy przed przewróceniem. Jeśli roślina nie jest wysoka wystarczy jedna mata, którą przecinamy siekierą na trawniku, nie na betonie (sprawdziliśmy - to najlepsze narzędzie). W przypadku wysokich roślin (powyżej metra) potrzebujemy cała matę i połówkę na wierzch. Chocoła owijamy w następującej kolejności:

  • Na konstrukcję z bambusa lub patyków robimy ubranko z podartych starych materiałów (takie które oddychają)
  • Materiał zakrywamy sianem – tutaj można już kombinować z ładnym wyglądem

Pamiętaj: Nie wolno używać woli ani plastików na chochoły gdyż wszystko może się zaparzyć i zgnić – co jest gorsze od przymrozku.

Słomiane chochoły mogą być ozdobą zimowego ogrodu, jeśli włożymy trochę starań w ich wykończenie. Ładne są jutowe taśmy wyglądające jak wstążki lub grubo plecione sznury różnej grubości. Wszystko zależy od naszej fantazji.