Koszenie i pielęgnacja trawników

W tym poradniku postaram się przybliżyć Państwu metody jak należy dbać o trawnik w ciągu całego sezonu. Choć koszenie trawnika jest jednym z najbardziej istotnych prac pielęgnacyjnych to najpierw chce zwrócić Waszą uwagę na pozostałe równie ważne zabiegi.
Początkiem sezonu, na przełomie marca i kwietnia proponuje swoim klientom usługę zwalczania chwastów oraz wertykulacji.Koszenie trawników

Wertykulacja - to pionowe nacinanie darni mające na celu wydobycie na wierzch suchej i słabej trawy oraz mchu. Zabieg ten wykonuje się raz do roku najlepiej przed pierwszym koszeniem trawnika. Wertykulacja jest to jeden ze sposobów przeprowadzenia renowacji trawnika. Po wykonaniu tej czynności proponuje klientom dosianie trawy oraz rozsypanie ziemi torfowej. Na koniec przeprowadzam wałowanie całej powierzchni trawnika.

Inną pracą pielęgnacyjną, którą można przeprowadzić zamiast wertykulacji jest aeracja.

Aeracja - jest to napowietrzenie strefy korzeniowej trawnika. Kilka lat po wysianiu nasion korzeniom brakuje tlenu co za tym idzie trawa więdnie i zamiera. Aeracje częściej potrzeba przeprowadzać na glebach gliniastych i trawnikach intensywnie wykorzystywanych (gra w piłkę, deptanie, ugniatanie). Zabieg ten polega na nakłuwaniu darni przy pomocy walca z kolcami. Po wykonaniu aeracji warto rozsypać na powierzchni trawnika niewielką ilość piasku. Czynność ta ma na celu zasypanie kanalików powstałych podczas aeracji, zapewniając przez kilka miesięcy korzeniom lepszy dostęp powietrza.

Wertykulacje lub aeracje przeprowadza się na trawnikach nie młodszych niż 3 letnie.

Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie trawnika. Wielu ogrodników i specjalistów w branży twierdzi, że trawnik w sezonie powinno się nawozić raz w miesiącu zaczynając (jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające) już końcem marca.
Z własnego doświadczenia uważam, że dwukrotne zaopatrzenie darni w nawóz szczególnie azot ale także takie składniki jak fosfor magnez i wapń wystarcza by cieszyć się intensywnym kolorem naszego trawnika. Moim zdaniem pierwsze nawożenie powinno się przeprowadzić po pierwszym koszeniu w sezonie, a drugie w miesiącu wrześniu.

Po przeprowadzeniu powyższych czynności sezon związany z koszeniem trawnika można uznać za otwarty. Musimy sobie zdawać sprawę, że przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych przyczyni się do szybszego wzrostu darni, a co za tym idzie częstszym koszeniem, ale są one nieuniknione jeśli chcemy posiadać piękny dla oka trawnik.
Jeśli marzy nam się piękny trawnik koszenie w sezonie minimum raz na tydzień jest koniecznością. Koszenie trawnika zapobiega między innymi zakwitaniu traw, które to osłabia roślinę i powoduje drewnienie. Regularne koszenie trawnika sprzyja zwalczaniu chwastów dwuliściennych.

Na koniec chciałby podkreślić, że nawet częste koszenie i intensywne nawożenie nie zastąpią dwóch najważniejszych składników: słońca i wody.